Εικαστική αναπαράσταση και συναισθηματική εμπειρία

Kandinsky “Sans Titre” 1910

Μαρία Ε. Βίγλη
Τρίτη 16/4/2024 –  18:30-20:30

Οι ερμηνευτικές εκδοχές της εικαστικής αναπαράστασης μπορούν να αποτελέσουν την αφόρμηση για την προσέγγιση των έργων τέχνης, με γνώμονα το προσωπικό πολιτιστικό κεφάλαιο. Η πρότασή μας αφορά στη μορφοπλαστική και εννοιολογική αποκωδικοποίηση πινάκων ζωγραφικής, από την Αναγέννηση έως και τα μέσα του 20ου αιώνα, που σηματοδοτούν αλλαγές στην καλλιτεχνική νοοτροπία και, κατ’ επέκταση, στον τρόπο με τον οποίο η τέχνη παράγεται και προσφέρεται στο κοινό. Έτσι, θα αναλυθούν, διερευνητικά και αλληλεπιδραστικά, η επιστημονικότητα της Αναγέννησης («Αγία Τριάδα»/ Μasaccio), η αναίρεση των τεχνοτροπικών της κανόνων από τον Μanet («Πρόγευμα στη χλόη»), το «σπάσιμο» των ορίων του πίνακα στην αφαίρεση και οι μουσικοί συμβολισμοί του Kandinsky, η αιρετική ιστορική αφήγηση του Picasso («Γκερνίκα»). Οι διαδραστικές τεχνικές που θα εφαρμοστούν συντείνουν σε μια συλλογική αφήγηση μέσα από τη συνομιλία τέχνης και λόγου, με απώτερο σκοπό τη βίωση μιας συναισθηματικής εμπειρίας, όπως αυτή ορίζεται από τον Kandinsky και όπως δύναται να απορρεύσει από την καλλιτεχνική δημιουργία.

Πότε: 16/4/2024 – 18:30-20:30
Πού: Διαδικτυακά
Γλώσσα: Ελληνικά

Το σεμινάριο θα έχει μικρό αριθμό συμμετοχών.
Οι εγγραφές έχουν κλείσει. Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον.

Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Η Δρ. Μαρία Ε. Βίγλη γεννήθηκε στην Αθήνα και σπούδασε στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας). Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Ιστορία της Τέχνης (Πανεπιστήμιο Paris IV-Sorbonne) και στη Μουσειολογία (Εcole du Louvre). Είναι διδάκτωρ Ιστορίας της Τέχνης (Πανεπιστήμιο Paris IV-Sorbonne). Εργάστηκε ως Ιστορικός Τέχνης στο Μουσείο Orsay και στην Πινακοθήκη Galeries Nationales du Grand Palais, στο Παρίσι. Έχει συμμετάσχει σε διεθνή συνέδρια Μουσειολογίας, Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης και έχει συνεργαστεί με τα Πανεπιστήμια της Σορβόννης και των Ιωαννίνων ως εισηγήτρια Ιστορίας της Τέχνης. Έχει σχεδιάσει και υλοποιήσει εκπαιδευτικά προγράμματα μουσειακής αγωγής σε σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Υπήρξε επιμελήτρια εκθέσεων, στο πλαίσιο ποικίλων συνεργασιών με δήμους και ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Έχει αναλάβει τη διοργάνωση και την επιστημονική επιμέλεια επιμορφωτικών δράσεων, σεμιναρίων και ημερίδων. Διατελεί επιστημονική συνεργάτιδα του Δήμου Λευκάδας. Από το 2012 έως και το 2021 εργάστηκε στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ως διδάσκουσα Ιστορίας της Τέχνης και Μουσειολογίας. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα αφορούν στη σχέση της Νεοελληνικής Τέχνης με το διεθνές καλλιτεχνικό στερέωμα (19ος -20ος αιώνας), στις ευρωπαϊκές πρωτοπορίες, στις διεθνείς εκθέσεις, στη μουσειολογική αποτύπωση της εικαστικής αναπαράστασης, στη διδακτική της Ιστορίας μέσω της Τέχνης και στη σχέση εικαστικών τεχνών και λογοτεχνίας (Μουσειακή Αγωγή). Από το 2020 υπηρετεί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ως φιλόλογος.

Εικαστική αναπαράσταση και συναισθηματική εμπειρία