Podcasting and Personal Narratives: Listening to My Echo

Σοφία Θεοδοσιάδου
Τρίτη 12/12/2023, 18:00-20:00
Αίθουσα Η Εργαστηρίου LNR
(Νέο Κτίριο Φιλοσοφικής, ισόγειο-δίπλα από το αμφιθέατρο Β)

Ποια ιστορία μου λένε οι λεξεις σου; Ποια ιστορία ξυπνάει μέσα μου όταν ακούω τa τραγούδιa του Alex Sid? Φτιάχνουν και οι ήχοι ιστορίες;

To βιωματικό αυτό σεμινάριο είναι μια καταβύθιση στον κόσμο του podcasting. Θα εισάγει το κοινό στα συστατικά στοιχεία του podcasting: λόγος, μουσική, ήχοι  και θα εστιάσει στον τρόπο που η τρισδιάστατη αφήγηση μπορεί να αναδείξει ένα κομμάτι της προσωπικής ιστορίας του καθενός. Στο πλαίσιο του σεμιναρίου οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να μυηθούν στην ιστορία που πλέκεται όταν οι λέξεις, τα μουσικά κομμάτια και οι ήχοι αποφασίσουν να συνεργαστούν για να επιτελέσουν έναν σημαντικό σκοπό: ένα mini podcast για την πιο δυνατή στιγμή της ζωής τους.

Οι συμμετέχοντες θα ήταν βοηθητικό να φοράνε άνετα ρούχα και να έχουν στη διάθεση τους το κινητό τους τηλέφωνο (μαζί με ακουστικά).  Το πιο σημαντικό απ’όλα είναι να φέρουν μαζί τους όλη την καλή τους διάθεση και όλη τη διάθεση τους για πειραματισμό!

Για να εγγραφείτε επικοινωνείστε με τον κ. Μιχάλη Τζιαχρή michailt@enl.auth.gr. Οι θέσεις είναι περιορισμένες και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Σε περίπτωση κωλύματος σας παρακαλούμε να ακυρώσετε την εγγραφή σας.

Οι συμμετέχουσες/ντες θα λάβουν Πιστοποιητικό Παρακολούθησης.

Η Σοφία Θεοδοσιάδου είναι Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης της Παιδαγωγικής Σχολής (ΑΠΘ) στο αντικείμενο «ΜΜΕ και Παιδική Ηλικία» . Έχει εργαστεί ως δημοσιογράφος στο ραδιόφωνο και στον περιοδικό τύπο στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη ενώ παράλληλα δίδαξε από το 2002 έως σήμερα μαθήματα επικοινωνίας, δημοσιογραφίας και ΜΜΕ στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Υπήρξε υπότροφος του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Λεονάρντο Ντα Βίντσι μέσω του οποίου έκανε την πρακτική της άσκηση ως δημοσιογράφος στη διεθνή υπηρεσία του ΒΒC στο Λονδίνο (BBC Worldservice, London, UK).

Podcasting and Personal Narratives: Listening to My Echo