Χρηματοδοτούμενο Ερευνητικό Πρόγραμμα

15/03/22-15/05/23

Τι μορφή είχε η ζωή και η εκπαίδευση των κοριτσιών και των νεαρών γυναικών στην ακριτική πόλη του Σουφλίου στα μέσα του εικοστού αιώνα; Ποιο το κόστος του γυναικείου μόχθου στο σπίτι και τη σηροτροφική βιομηχανία της πόλης; Ποια η συμβολή των γυναικών στις τελετές και τα έθιμα, το δημόσιο και τον ιδιωτικό λόγο (αφηγήσεις, παραμύθια και θρύλους, «μασάλια»), την καλλιτεχνική έκφραση, δημιουργία και διασκέδαση (μουσική, τραγούδια);

Το πρόγραμμα «Ξετυλίγοντας το Κουβάρι της Μνήμης» που υλοποιεί το Εργαστήριο Αφηγηματικής Έρευνας, ΑΠΘ, με τη χρηματοδότηση της Πρωτοβουλίας για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος στο Πανεπιστήμιο Columbia (ΗΠΑ) θέτει κάποια από αυτά τα ερωτήματα με στόχο να φωτίσει την αχαρτογράφητη περιοχή της γυναικείας μικροϊστορίας και του ρόλου της στην διαμόρφωση της πολιτισμικής ταυτότητα και ιστορίας του Σουφλίου. Σειρά συνεντεύξεων που πραγματοποίησαν φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, ΑΠΘ, ξετυλίγουν το αφηγηματικό νήμα και αποκαλύπτουν άγνωστες προσωπικές ιστορίες ηλικιωμένων γυναικών που ανασύρουν γεγονότα, συνήθειες, και συναισθήματα ενός κόσμου που χάνεται μαζί τους. Το υλικό που συνελέγη αποτέλεσε τη βάση της δημιουργίας ψηφιακών ηχητικών ντοκουμέντων (podcast, QR Code), μιας σειράς βιωματικών εργαστηρίων για παιδιά και εφήβους, μιας έκθεσης και μιας δημόσιας συζήτησης ανοιχτής στους κατοίκους της πόλης. Ακολουθώντας τη φιλοσοφία των δημόσιων ανθρωπιστικών επιστημών, το πρόγραμμα επιζητά να στρέψει την προσοχή του κοινού στην όχι και τόσο γνωστή ιστορία των γυναικών του Σουφλίου (βιομηχανικών εργατριών μεταξιού μεταξύ άλλων), να την ενσωματώσει στη σύγχρονη πόλη και να προωθήσει τη μελέτη της ιστορίας της περιοχής από τις νεότερες γενιές.

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ

PODCASTS