Σε διάστημα δύο ημερών 10 και 11 Απριλίου 2024 είχαμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε την παρουσίαση με τίτλο “Bridging the Gap with the AVT Industry”, αλλά και το hands-on Workshop, που ακολούθησε, με συμμετοχή τριτοετών και τεταρτοετών φοιτητ(ρι)ών των μαθημάτων “Πρακτική του Υποτιτλισμού” ΜΔΣ 3-406 και  “Διαγλωσσική Οπτικοακουστική Μετάφραση ΜΔΣ 3-323” (Τομέας Μετάφρασης και Διαπολιτισμικών Σπουδών, Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης).

Κεντρικό θέμα ήταν οι συνθήκες εργασίας και οι μελλοντικές επαγγελματικές προοπτικές για την απασχόληση στην παροχή υπηρεσιών υποτιτλισμού.

Εισηγήτρια στις δια ζώσης εκδηλώσεις ήταν η CEO και επαγγελματίας υποτιτλίστρια της εταιρείας TXR, κ. Αναστασία Σιακαντάρη. Ο συντονισμός έγινε από τη διδάσκουσα των μαθημάτων, Δρα Κατερίνα Γουλέτη.