16ο ΔΣΕΓ

Διεθνές Συνέδριο Ελληνικής Γλωσσολογίας
14-17 Δεκεμβρίου 2023, Θεσσαλονίκη

Με μεγάλη λύπη σας ενημερώνουμε ότι στις 28/8/2023 έφυγε από τη ζωή η καθ. Ειρήνη Φιλιππάκη-Warburton. Η Ειρήνη αφήνει μια  εξαιρετικά σημαντική παρακαταθήκη στον επιστημονικό χώρο της ελληνικής γλωσσολογίας. Υπήρξε επίσης μια εξαίρετη καθηγήτρια που ενέπνευσε και εκπαίδευσε έναν μεγάλο αριθμό Ελλήνων γλωσσολόγων. Το 16o ICGL, 14-17 Δεκεμβρίου 2023, τιμά το συνολικό έργο της και τη σημαντική συνεισφορά της στην ελληνική γλωσσολογία.

Θα τη θυμόμαστε για πάντα.

Ο Τομέας Θεωρητικής και Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης έχει την ιδιαίτερη τιμή και χαρά να διοργανώσει το επετειακό 16ο Διεθνές Συνέδριο Ελληνικής Γλωσσολογίας (16ο ΔΣΕΓ), το οποίο συμπληρώνει και γιορτάζει τα 30 χρόνια από την πρώτη διοργάνωσή του το 1993.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις 14-17 Δεκεμβρίου 2023 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕΔΕΑ) του ΑΠΘ.

Το συνέδριο καλύπτει όλες τις πτυχές της μελέτης και ανάλυσης της ελληνικής γλώσσας, διαχρονικά και συγχρονικά, σε όλα τα επίπεδα γλωσσολογικής ανάλυσης και στις διεπαφές τους, τόσο στη θεωρητική όσο και στην εφαρμοσμένη γλωσσολογία.

Οι δύο βασικοί στόχοι του επετειακού 16ου ΔΣΕΓ είναι:

• να πραγματοποιηθεί μια αναδρομή στα 30 χρόνια έρευνας πάνω στην ελληνική γλώσσα
  • να παρουσιαστεί η τρέχουσα έρευνα πάνω στην ελληνική γλώσσα και να συζητηθούν οι προοπτικές για το μέλλον.

Στο πλαίσιο αυτό, η δομή του συνεδρίου θα αποτελείται από:

• Κεντρικές ομιλίες
  • Θεματικές συνεδρίες
  • Κανονικές συνεδρίες (προφορικές ή αναρτημένες ανακοινώσεις)
  • Ομάδες εργασίας
ΒΙΝΤΕΟ/ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Υποτροφίες

"Ειρήνη Φιλιππάκη-Warburton"

Περισσότερα εδώ
  • Διεξαγωγή

14-17 Δεκεμβρίου 2023

• Χώρος

Κέντρο Διάδοσης Επιστημών ΑΠΘ

• Σημαντικές ημερομηνίες

Προθεσμία υποβολής περιλήψεων και προτάσεων για θεματικές συνεδρίες:
    15 31 Μαρτίου 2023
    Ενημέρωση για αποδοχή περιλήψεων:
    31 Μαΐου 15 Ιουνίου 2023
    Προθεσμία υποβολής θεμάτων για ομάδες εργασίας:
    1 Σεπτεμβρίου 2023
    Προθεσμία εγγραφής ομιλητών/τριών:
    10 20 Σεπτεμβρίου 2023

Ειρήνη Φιλιππάκη-Warburton

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε ότι στο επετειακό αυτό συνέδριο θα τιμήσουμε την Ομότιμη Καθηγήτρια Ειρήνη Φιλιππάκη-Warburton για το συνολικό έργο της και τη σημαντική συνεισφορά της στην ελληνική γλωσσολογία. Η κ. Φιλιππάκη-Warburton θεσμοθέτησε το Διεθνές Συνέδριο Ελληνικής Γλωσσολογίας με τη συνδιοργάνωση του 1ου ΔΣΕΓ στο Reading της Μ. Βρετανίας το 1993.

Επίσης, θα έχουμε την ευκαιρία να τιμήσουμε τη συνεισφορά όλων όσων ασχολούνται με την έρευνα στον χώρο της ελληνικής γλωσσολογίας αλλά και τις/τους συναδέλφους που μελέτησαν την ελληνική γλώσσα και δεν είναι πια μαζί μας.

Κεντρικές Ομιλίες

Γιάννης Βελούδης

Ομότιμος Καθηγητής, Τμήμα Φιλολογίας, Τομέας Γλωσσολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Άννα Ιορδανίδου